I Kiruna sker ett av de mest omfattande omlokaliseringsprojekten av en stad någonsin. Vi på Veidekke har varit mycket delaktiga i samhällsomvandlingen ända sedan vi kom med i planeringen 2017. 19-20 augusti 2025 gick flytten av Kiruna kyrka till nya centrum, där vi på Veidekke var huvudentreprenör.
Eftersom gruvbrytningen hotar Kirunas nuvarande läge sker nu en omfattande förflyttning och ombyggnation av stadens centrala delar.
Våra uppdrag, genom bifirman Berggren & Bergman, har omfattat både avvecklingen av den gamla stadskärnan och uppbyggnaden av den nya.
Som en del i omvandlingsprojektet har vi utfört många olika typer av mark-, grundläggnings- och andra anläggningsarbeten och även flyttat flera av de unika äldre byggnaderna som får följa med. De flesta projekten har skett som samverkansentreprenader.
Helt avvecklat 2035
Det är LKAB och Kiruna kommun som bär huvudansvaret för samhällsomvandlingen. Planen är att den gamla stadskärnan i Kiruna ska vara avvecklad 2035. Den nya stadskärnan, drygt tre kilometer österut från den gamla, har redan öppnat och utvecklas ständigt.
Infra DP & Infra Volymhandel etapp 3: nya vatten- och avloppsledningar, dagvattenledningar, gator, gångbanor och belysning samt kanalisation för el och fiber.
Östra länken
Anläggning av ny fjärrvärmeledning på cirka fem kilometer som låter spillvärme från LKAB värma nya centrum
Beläggningsarbeten, både stenläggning och asfaltering, i nya centrum